Urlop ojcowski w Hiszpanii

W tym roku obchodziłem swój pierwszy Dzień Ojca! Korzystając z tej okazji przedstawiam wam, Drodzy Koledzy, jak ma się kwestia urlopu ojcowskiego w Hiszpanii. Nie jest kolorowo.

Uwaga!

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że sprawy urzędowe często się zmieniają. Nie jest inaczej w Hiszpanii. Ba! Mam wrażenie, że tutaj „papierologia” jest jeszcze bardziej pokręcona. Proszę miej to na uwadze czytając ten artykuł. Jeśli nie zaznaczyłem inaczej, w treści poniżej, są do dane z maja 2019.

Kultura

Naleciałości kulturowe wymuszają na nas konserwatywny przydział obowiązków w rodzinie. Znasz to? Matce przypisana jest opieka nad nowym członkiem rodziny. Wciąż dba o dom jakby nigdy nic. Ojciec przynosi do domu pieniądze. Proste i sprawdzone przez lata.

Na Półwyspie Iberyjskim ta kwestia zdaje się bardziej umiarkowana. Hiszpanie, w moim mniemaniu, są bardziej rodzinni i spędzają więcej czasu w gronie rodzinnym. Z zakładaniem własnej są jednak bardziej wstrzemięźliwi. Ciekawie kontrastuje to z licznie widzianymi „spacerówkami” na ulicach.

Kraj, od kryzysu, boryka się z wysokim bezrobociem. Ciężko jest o pracę. Szczególnie kobietom. Jakiś czas temu trafiłem na artykuł pt. „W Hiszpanii jest już normalne widzieć kobietę w pracy„. Uwaga! Artykuł z marca 2019.

Może chęć rozwoju kariery tłumi instynkt macierzyński, ale nie jest niczym dziwnym, że kobieta na dziecko decyduje się dopiero w okolicy czterdziestki. Nie dziwne też usłyszeć, że „dziecko ma dziecko”, w komentarzu skierowanym do lub na temat trzydziestolatki.

Ustawa

W tym roku, a dokładniej – pierwszego marca 2019, opublikowany został królewski dekret 6/2019 (Art. 48 ET). Mówi on, między innymi, o długości urlopu ojcowskiego. Wszedł „w życie” z dniem pierwszego kwietnia 2019. Od teraz ojcom przysługuje urlop ojcowski w postaci ośmiu tygodni. Dobrą informacją jest wprowadzenie stopniowego wzrostu tego okresu do szesnastu tygodni do roku 2021.
Pełny opis (również w języku angielskim) dostępny jest w Estatuto de los Trabajadores (ET), na stronie Seguridad Social.

Naturalnie, beneficjentem tego „programu” może być jedynie ojciec pracujący. Jeśli Twój pracodawca systematycznie odprowadza składki i zaktualizował Twoje dane o wypłacie, to nie powinieneś mieć problemów. To na ich podstawie rząd wypłaci Ci „pensję”.
W Madrycie okres rozliczeniowy przypada na 25 dzień miesiąca. W innych gminach może być inaczej.

Papierologia

Osobiście doświadczyłem drobnego nieporozumienia wynikającego z niedoinformowania. Koleżanka z działu HR nie była z tematem na bieżąco. Dostałem informację, że przysługują mi tylko trzy dni robocze od poczęcia, w wyniku czego przepracowałem prawie cały pierwszy tydzień rzekomego urlopu.
Kolejnym wprowadzeniem w błąd była data rozpoczęcia urlopu. Musi to być dzień narodzin. Zastanawiam się tylko, co jeśli poród odbył się po powrocie z pracy?

Formularze, którymi możesz być zainteresowany to: Solicitud prestación por nacimiento y cuidado de menor, Disfrute en múltiples períodos de la prestación de nacimiento y cuidado de menor.
Miej ze sobą NIE, Certificado de Nacimiento oraz Libro de Familia. Nie zaszkodzi poprosić w pracy o Certificado de Empresa (lista wypłat).

Za urlop ojcowski płaci rząd, nie firma. Kolejną dobrą wiadomością jest to, że otrzymane pieniądze nie są opodatkowane – nie włączasz ich do przyszłorocznej „nomin-y”.

Urlop ojcowski

Dysponujesz ośmioma tygodniami urlopu ojcowskiego. Dwa pierwsze musisz jednak wykorzystać zaraz po narodzinach swojej pociechy (to ten pierwszy formularz). Musisz, a właściwie to chcesz. Na złożenie wniosku masz miesiąc. Inaczej, czas ten przepadnie.

Pozostałe sześć możesz wykorzystać na dwa sposoby. Albo zdecydujesz się pobrać je jednorazowo albo w siedmiodniowych odcinkach. Na wykorzystanie całości masz rok od narodzin.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się podzielić ten czas na dwa, może trzy okresy, jednak wiąże się to z rozregulowaniem przychodów. Otóż, rząd wypłaca pieniądze po wykorzystaniu urlopu ojcowskiego w całości.
Czyli, jeśli czekasz z ostatnim odcinkiem urlopu do ostatniego miesiąca to wypłatę za ten i wszystkie poprzednie dostaniesz dopiero w najbliższym okresie rozliczeniowym.

Inną sprawą jest prawo do urlopu laktacyjnego za który płaci firma. Można z niego korzystać do ukończenia dziewiątego miesiąca dziecka. Ten, z kolei, wykorzystujesz na trzy sposoby. Możesz codziennie „urywać” się z pracy na godzinę, aby opiekować się szkrabem; albo zaczynać pracę później o pół godziny i kończyć ją o pół godziny wcześniej; albo zamienić te godziny na piętnaście pełnych dni wolnego.

Podsumowanie

Mam szczęście, że w pracy dostałem pomoc w „załatwieniu” spraw. Tobie, jeśli musisz zadbać o to sam, polecam wyszukać najświeższe informacje na ten temat. Ten artykuł opisuje temat ogólnikowo. Zarówno miasto w którym mieszkasz jak i firma gdzie pracujesz może oferować dodatkowe „benefity”.

Słowo klucz – Paternidad.

Pieniądze pieniędzmi. Nieważne jak duże by nie były, pierwsze tygodnie spędzone razem z dzieckiem i matką są bezcenne i nieodwracalne.

Ciesz się tym czasem! Praca nie ucieknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.